28. april var verdensdagen for helse og sikkerhet på arbeidsplassen.
Arbeidsvern og jobbsikkerheten til våre medlemmer vil alltid være det sentrale i Dnmfs arbeid. I år satte Kreftforeningen asbest i fokus under verdensdagen. Les artikkelen om maskinist Finn Ohlsen hos kreftforeningen.no
Dnmf setter alltid mennesket i fokus, og arbeider kontinuerlig for at nasjonale og internasjonale organisasjoner og myndigheter også har dette i fremste fokus og implementerer og praktiserer regelverket riktig uten økonomiske motiver og i samarbeid med arbeidstakerne.
Ved funn av asbest i norske skip er de norske reglene klare. Det er rederiets ansvar å påse ved bygging, kjøp, vedlikehold og ombygging at fartøyet oppfyller norske krav for asbest. Rederiet må sette seg inn i gjeldende regler for asbest om bord i skip, og følge de tiltak og retningslinjene som er gitt for håndtering og sanering.
Les artikkelen om maskinist Finn Ohlsen som jobbet om bord i maskinrom på 70-tallet, en tid hvor reglene og vitenskapen om håndtering av asbest ikke var gjeldende: